Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.

Laktózová intolerancia

Laktózová intolerancia je porucha trávenia mliečneho cukru - laktózy, ktorá sa prirodzene nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch.

Aktivitu enzýmu laktáza, ktorý štiepi laktózu, možno zistiť už u vyvíjajúceho sa plodu, pričom najvyššie hodnoty dosahuje pred pôrodom.

Nakoľko jediným prirodzeným zdrojom potravy pre cicavca, a teda aj pre dieťa po narodení je materské mlieko, aktivita laktázy ostáva vysoká počas obdobia dojčenia a postupne klesá po druhom roku života.

Keď sa človek naučil chovať domáce zvieratá ako zdroj potravy a používať ich mlieko, v rámci vývoja to viedlo k potrebe zachovať dostatočnú aktivitu enzýmu laktázy a teda schopnosti štiepiť laktózu. U niektorých ľudí je trávenie laktózy zachované po celý život, avšak u iných sa aktivita laktázy postupne znižuje a príjem mlieka alebo mliečnych výrobkov postupne začína spôsobovať zdravotné ťažkosti.

Najčastejšie príznaky laktózovej intolerancie sú zo strany tráviaceho traktu – bolesti brucha, nafukovanie, kŕče spojené s kyslo zapáchajúcimi hnačkami, zvracanie, škŕkanie v bruchu. Časť pacientov nemá hnačky a v klinickom obraze prevažujú len bolesti brucha. Ako systémové ťažkosti sa môžu dostaviť bolesti hlavy, únava, bolesti svalov, ekzémy a svrbenie.

Výskyt laktózovej intolerancie

Udáva sa, že laktózová intolerancia postihuje 15 až 25 % obyvateľov strednej Európy, čo znamená, že jeden z piatich obyvateľov nášho regiónu má po príjme potravín obsahujúcich laktózu zdravotné ťažkosti.

Intoleranciou laktózy sú oveľa viac postihnuté južné národy kde sa popisuje jej výskyt až 40-75 % a dokonca v Ázii a v Afrike je to viac ako 95 %.

Viac na www.lactosolv.sk

Populárne články

Kategórie článkov

O nás

Sme slovenská spoločnosť zastupujúca vybraných zahraničných výrobcov ponúkajúcich inovatívne riešenia v oblasti diagnostiky a terapie ochorení imunitného systému, kože a gastrointestinálneho traktu.

Terapeutické oblasti

Fakturačné údaje

Aloris Vital, s.r.o.
Majoránová 62
821 07 Bratislava-Vrakuňa

IČO: 47 419 105
DIČ: 2023861488
IČ-DPH: SK2023861488

info@alorisvital.sk